Jest to bezpieczna, niewidoczna technika korekty różnych wad zgryzu, polegająca na noszeniu wykonanego indywidualnie przezroczystego, idealnie dopasowywanego do zębów aparatu. Potocznie określa się je również mianem szyn lub nakładek. Leczenie metodą Clear Aligner jest bezbolesne, nieinwazyjne i dobrze tolerowane przez pacjentów, a przede wszystkim równie skuteczne jak leczenie aparatami stałymi.
Powierzchnia aparatów jest gładka, bez elementów ostrych, drutów i klamer. Nie powodują żadnych podrażnień błony śluzowej jamy ustnej, znacznie łatwiej w porównaniu do np. aparatu stałego jest utrzymać higienę. Aparat jest niemal niewidoczny, nie zaburza mowy i pozwala na swobodną komunikację np. w życiu zawodowym.
Nadaje się do korekty większości wad. Czas leczenia aparatem typu Clear Aligner jest uzależniony głównie od rodzaju wady zgryzu oraz zaangażowania pacjenta i zazwyczaj jest krótszy w porównaniu ze standardowym aparatem ortodontycznym. Ostateczny efekt leczenia zależy głównie od stosowania się do zaleceń lekarza. W większości przypadków możliwe jest określenie czasu aktywnego leczenia.
Zakwalifikowanie i ustalenie planu leczenia następuje na podstawie przeprowadzonej analizy modeli, fotografii, zdjęć RTG i badania ortodontycznego. Po zaakceptowaniu planu leczenia pobierany jest wycisk, na podstawie którego wykonywany jest pierwszy komplet (3 szyny/nakładki, każda o innej grubości) indywidualnych nakładek aparatu Clear Aligner.
Jeśli leczony będzie równocześnie górny i dolny łuk, lekarz przekaże 2 komplety - w sumie 6 szyn. Każdą z nakładek z danego kompletu nosi się przez tydzień, całą dobę z przerwą na posiłki i mycie zębów.
przez pierwszy tydzień należy nosić szynę najcieńszą (soft). W czasie dwóch pierwszych dni może być odczuwalny nacisk na zęby (szyna zaczyna je przesuwać). Odczucie to znika po około 3 dniach.
po tygodniu użytkowania szynę soft należy zmienić na szynę o średniej grubości (medium).
w trzecim tygodniu szynę medium należy zmienić na szynę najgrubszą (hard). Znowu na jeden tydzień.
Po trzech tygodniach, czyli po zakończeniu noszenia wszystkich trzech szyn, odbywa się wizyta kontrolna, na której oceniany jest przebieg leczenia i zostaje pobierany nowy wycisk, aby wykonać kolejny komplet szyn. Do czasu oddania kolejnego kompletu nakładek aparatu Clear Aligner należy użytkować szynę hard tak jak do tej pory.
Cykl ten powtarza się, aż do zakończenia leczenia.
Leczenie nakładkami czasami wymaga naklejenia na powierzchnię zębów kompozytowych elementów tzw. belek. Są one niewidoczne, nie są one ostre, więc nie powodują podrażnień. W niektórych wadach konieczne jest także zamontowanie w szynie dodatkowych elementów -guziczków oraz zastosowania tzw. wyciągów międzyszczękowych. Są one niezbędne do wykonania niektórych ruchów zębów. Częstą procedurą przed wykonaniem wycisków jest utworzenie specjalnym paskiem niewielkich przestrzeni między zębami, które są także niezauważalne i nie uszkadzają szkliwa. Umożliwiają one ruch zęba.
Ostatnim etapem leczenia jest noszenie szyny retencyjnej, dla zachowania uzyskanego efektu i ustabilizowania efektu.
Aparat należy nosić przez całą dobę (nakładki są bezpieczne, nie spadają w czasie snu), z przerwami na jedzenie i zabiegi higieniczne. Po każdym posiłku należy bezwzględnie umyć zęby. Jeśli nie ma takiej możliwości - przynajmniej dokładnie przepłukać wodą. Aparaty i zęby należy umyć dokładnie szczoteczką i pasta do zębów jak tylko będzie taka możliwość. Założenie aparatu na brudne zęby może spowodować powstanie na zębach białych plam, odwapnień a nawet próchnicy. W nakładkach nie wolno spożywać bardzo gorących napojów, zup oraz pokarmów mogących przebarwić aparat (marchewka, jagody, curry, kurkuma, zielona herbata).
Aparat należy myć w letniej wodzie używając pasty i szczoteczki do mycia zębów oraz szczoteczki jednopęczkowej. Aparatu NIE WOLNO przelewać wrzątkiem, ponieważ ulegnie odkształceniu. Aparat należy przechowywać w dostarczonym pudełku, nie w kieszeni czy zapakowany w chusteczkę higieniczną, z dala od zwierząt (pies może pogryźć aparat). Nieumiejętne, nieostrożne obchodzenie się z aparatem może spowodować jego uszkodzenie, co może skutkować koniecznością wykonania nowej nakładki. Każdą awarię należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu.
Należy pamiętać, że sukces leczenia ortodontycznego zależy w znacznym stopniu od pacjenta, który musi ściśle współpracować z lekarzem prowadzącym leczenie i bezwzględnie wypełniać zalecenia. Efektywność leczenia jest uzależniona przede wszystkim od regularności użytkowania nakładek. Ortodonta nie może odpowiadać za zaniedbania pacjenta.
Czy aparat nakładkowy jest widoczny?
Aparaty nakładkowe są przezroczyste i znacznie mniej widoczne niż tradycyjne aparaty stałe.
Czy aparat nakładkowy jest wygodny?
Aparaty nakładkowe są wygodniejsze niż aparaty stałe, ponieważ nie mają ostrych elementów, które mogłyby podrażniać dziąsła i policzki.
Jak długo trwa leczenie aparatem nakładkowym?
Czas leczenia zależy od wady zgryzu i może trwać od kilku miesięcy do 2 lat.
Czy aparat nakładkowy utrudnia jedzenie i picie?
Aparaty nakładkowe należy zdejmować do jedzenia i picia (z wyjątkiem wody), co ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej.
Jak długo trzeba nosić aparat nakładkowy?
Aparat nakładkowy należy nosić przez co najmniej 22 godziny na dobę, aby leczenie było skuteczne.
Jak dbać o higienę jamy ustnej z aparatem nakładkowym?
Aparat nakładkowy należy czyścić po każdym posiłku, a zęby szczotkować i nitkować tak jak zwykle.
Czy aparat nakładkowy jest skuteczny w leczeniu wszystkich wad zgryzu?
Aparaty nakładkowe są skuteczne w leczeniu wielu wad zgryzu, ale nie wszystkich. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie tradycyjnego aparatu stałego.
Jak często trzeba wymieniać nakładki?
Nakładki wymienia się co 1-2 tygodnie, w zależności od planu leczenia.
Czy aparat nakładkowy wpływa na mowę?
Na początku leczenia aparat nakładkowy może powodować lekkie trudności z wymową, ale zazwyczaj ustępują one po kilku godzinach.
Jaki jest koszt leczenia aparatem nakładkowym?
Koszt leczenia aparatem nakładkowym jest różny i zależy od stopnia skomplikowania wady zgryzu oraz czasu trwania leczenia.
Czy wykonanie wycisku niezbędnego wytworzenia aparatu nakładkowego jest nieprzyjemne?
Nie, ponieważ w naszym gabinecie wykonujemy skan 3d, który jest szybki i komfortowy dla pacjenta.